Zdravotník si to zaslúži.

Autor: Vladimír Šúth | 8.4.2015 o 15:46 | Karma článku: 5,03 | Prečítané:  1185x

Dnes sa chcem pozastaviť nad jednou témou a to či si zdravotnícky pracovníci nezaslúžia rekondičný pobyt.

Sú to ľudia, čo sa deň čo deň starajú o naše zdravie. Pritom ide o fyzicky a psychicky náročnú prácu. Tu nechcem povedať, že iné zamestnania nie sú náročne. To nie.

Len netreba zabúdať, že aj zdravotníci majú len jedno zdravie.

Veru len jedno zdravie, a pritom pomohli prinavrátiť zdravie nespočetnému množstvu ľudí.

Sú to oni, ktorí sa o nás starajú dňom i nocou a robia to s odhodlaním.

Práca na oddeleniach,  kde sa starajú o imobilných pacientov je fyzicky náročná. Polohovanie pacienta, vykonávanie toaliet pacientom, prenášanie dá zabrať nielen sestrám, ale aj silným ošetrovateľom. Je to hlavne náročne na chrbticu a kĺby.

Ale zdravotník to nie je len personál nemocníc. Sú to aj zdravotnícky záchranári, ktorí  vyrážajú na výjazd za každého počasia. Musia zdolávať rôzne nástrahy a nikdy nevedia, čo ich tam čaká. Znášanie pacientov po schodištiach je samozrejmosť. A to, že pribúda obéznych pacientov  vieme. Ďalšiu skupinu tvorí personál v rôznych zariadeniach ako je domov dôchodcov, sociálne zariadenia a ostatné zariadenia. Všetkým patrí ďakujem a ich platové ohodnotenie radšej nebudem spomínať.

Z tohoto dôvodu by si zaslúžili aspoň tri dni do roka na rekondičný pobyt.

Dalo by sa to vyriešiť. Len by sa na tom museli zhodnúť tri činitele.

Prvý činiteľ je štát. Na Slovensku ešte máme aj štátne kúpele. Tak prečo ich nevyužiť.

A čo by to prinieslo pre kúpele? Naplnenie kapacít. To by prinieslo viac financií do štátnej pokladne. A možno by to prinieslo aj vyššiu zamestnanosť.

Druhý činiteľ je zdravotná poisťovňa. Zdravotná poisťovňa nech sa zamysli čo je lacnejšie.

Či prevencia, alebo liečba. A hlavne, kto im vytvára zisk. Ak nebude mať kto poskytnúť zdravotnú starostlivosť nebudú zisky.

Tretí činiteľ je zamestnávateľ. Len spokojný  a zdravý zamestnanec podá oveľa väčší výkon ako nespokojný a ubolený zamestnanec.

A čo to prinesie pre pacienta? Oveľa kvalitnejšiu zdravotnú starostlivosť.

A ako to vyriešiť finančne? 20%+20%+60%= 100% financovanie.

20% zaplatí zamestnanec+ 20% doplatí zamestnávateľ+ 60% zdravotná poisťovňa.

Štátne kúpele by boli zľavnené. A zamestnancovi by sa v daňovom priznaní vrátilo 10% z ceny pobytu. Zamestnávateľ si to odpíše s nákladov. A zdravotná poisťovňa , prevenciou zabráni zbytočným maródkam, čím ušetrí nemalé prostriedky.

Keď to zhrniem, tak to vychádza, že bude každý spokojný. Zdravotník sa zrelaxuje, zamestnávateľ bude mať zamestnanca v psychickej a fyzickej pohode. Pacient bude mať lepšiu starostlivosť. A štát a zdravotná poisťovňa ušetria nemalé finančné prostriedky za zdĺhavé maródky.

Aspoň týmto spôsobom sa môžeme odvďačiť zdravotníkom za ich prácu, a že v týchto neľahkých časoch neodišli do zahraničia za lepším platom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?