Postavenie chránenej osoby pre zdravotníckych pracovníkov.

Autor: Vladimír Šúth | 28.11.2014 o 16:45 | Karma článku: 7,75 | Prečítané:  2052x

Začiatkom mesiaca jún 2014 bol do Národnej rady Slovenskej republiky predložený návrh na vydanie zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č.576/2004 Z.z. o zdravotnej starostlivosti, službách súvisiacich s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. V návrhu zákona sa žiada aby ,, Ošetrujúci zdravotnícky pracovník má pri výkone zdravotnej starostlivosti postavenie chránenej osoby“.

Tento návrh bol prerokovaný v NR SR, ale neschválený.

Keďže sa jednalo o opozičný návrh v duchu tradícii sa to dalo aj čakať. Takmer všetci poslanci boli za toto schválenie len poslanci vládneho SMERU sa jednoducho zdržali hlasovania.

Prečo???

Pritom v ich radoch je množstvo zdravotníkov,  ktorých by sa daný zákon týkal.

Alebo si mám myslieť, že zdravotnícki pracovníci si nezaslúžia žiadnu ochranu? Podľa mňa sa treba zamyslieť a prehodnotiť daný návrh zákona. Zdravotnícki pracovníci vykonávajú fyzicky a psychicky náročnú prácu. Každá jedna chyba pri ich práci môže mať fatálne následky. Pracujú v nepretržitých prevádzkach. Prichádzajú do kontaktu s rôznymi pacientmi, kde im hrozí riziko nakazenia infekčných chorôb. Sú v neustálom kontakte s pacientmi v rôznych štádiách chorôb. Pacienta si nevyberajú. Zdravotnícki pracovníci sa držia etického kódexu.

Treba si uvedomiť si, že zdravotnícki pracovníci prichádzajú do kontaktu čím ďalej stále s viac agresívnejšími pacientmi. Či už pod vplyvom alkoholu, rôznych návykových omamných látok, psychických chorôb. Dostávajú sa do kontaktu s rôznymi etnickými skupinami. Verbálne a fyzické útoky na zdravotníckych pracovníkov sa stále viac a viac stupňujú. Jedná sa hlavne o útoky priamo v teréne a  v zdravotníckych zariadeniach. Vyskytuje sa priamo o útok  pacienta, ale aj ich rodinných príslušníkov. Zdravotnícki pracovníci nemajú žiadnu adekvátnu ochranu a preto sa stávajú terčom útokom.

Preto Vás všetkých poslancov Národnej rady Slovenskej republiky vyzývam, ale aj prosím v mene všetkých zdravotníckych pracovníkov o opätovné prerokovanie návrhu o doplnenie zákona. Aby ,, Ošetrujúci zdravotnícky pracovník má pri výkone zdravotnej starostlivosti postavenie chránenej osoby“.

Nedovoľme, aby pri záchrane toho najdôležitejšieho ako je ľudský život a zdravie boli práve zdravotnícki pracovníci ohrozovaní na vlastnom živote a boli terčom vyhrážok a vulgárnych nadávok.

O podobnom kroku už uvažujú aj v susednej Českej republike. Prečo by si oni nemohli zobrať od nás príklad? Buďme pre nich vzorom.

Dokážte zdravotníkom,  že Vám na nich aspoň trocha záleží.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?