Zamyslenie sa nad stavom Slovenského zdravotníctva.

Autor: Vladimír Šúth | 5.6.2014 o 15:31 | (upravené 5.6.2014 o 21:39) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  322x

To, že sa slovenské zdravotníctvo v poslednom období borí v obrovských dlhoch  je známe. Dlh sa vyšplhal na takmer 320 mil. eur a neustále rastie.

No zjavne to však nikomu neprekáža. Politickí nominanti majú svoje lukratívne kreslá a k nim prislúchajúci  lukratívny plat. Je však očividné, že pred problémami v zdravotníctve zatvárajú oči. Veď načo sa trápiť  kvôli nejakému dlhu. Nemocnice sú  predsa potrebné, teda štát sa o ne postará a oddlží ich. A zrazu, je po probléme. Výsledkom však je, že osoba sediaca v lukratívnom kresle sa bude biť do pŕs, a všetkých naokolo presviedčať o tom, že aký je on schopný riaditeľ.

Čo ale, ak to štát nezatiahne? Veď oddlžovanie nemocníc nerieši ich skutočný a zásadný problém. Na to sú potrebné systémové zmeny. Náš riaditeľ si z toho však ťažkú hlavu robiť nebude, vedomý si faktu, že jeho „schopnosti“ a skúsenosti budú využité tam, kde to ešte takto funguje.

            Ďalším veľkým, tvrdým orieškom sú zdravotné poisťovne verzus zmluvy s lekármi.  Uzatvárajú sa snáď tieto zmluvy podľa nejakého zvláštneho kľúča, alebo len podľa sympatií?  Že by podmienkou uzavretia zmluvy bolo nepreháňať to s liečbou pacienta, ale hlavne plniť pokyny poisťovne? Ak je lekár, či riaditeľ zdravotníckeho zariadenia v tej správnej politickej strane, má šťastie. Ale čo ostatní? Majú smolu! Ak chcú „fungovať“ a pritom sa postarať o svoju rodinu a z niečoho žiť, musia od pacienta pýtať hotovosť. No a čo na to pacient? Je samozrejmé, že si vyberie lekára alebo zdravotnícke zariadenie, kde netreba platiť. A tak niekomu ostanú len oči pre plač.

            Pani ministerka zdravotníctva, tá je „odborník“ na slovo vzatý. Veď podľa nej, je všetko v poriadku, reformy predsa napredujú podľa plánu. Napredujú však podľa plánu, ktorý pozná len ona. Žeby plánom bolo zadlžiť zdravotnícke zariadenia a odpredať za zlomkovú cenu finančným žralokom, ktorý to „úprimne“ myslia so zdravotníctvom? Je to predsa jednoduché, veď keď nefunguje nemocnica spravíme z nej domov dôchodcov. Tam sú eurá isté. Veď pacient si zvykne! Možno mu raz postačí aj Atlas liečivých rastlín. A zlomenina? Aj tá sa časom zrastie.   

 

            Situácia je nelichotivá, ale vždy je nádej, že sa naši zákonodarcovia zobudia, a prídu s optimálnym riešením v prospech záchrany zdravotníctva a hlavne pacientov. Riešenia sú, len si ich treba vypočuť a hlavne nemyslieť na vlastný osoh, ale na blaho nás všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nemýľte sa, toto nie je vaše Slovensko, zaznelo Kotlebovi pod oknom

Na to, aby zlo víťazilo, stačí, aby dobrí ľudia nerobili nič, pripomenul prezident Andrej Kiska.

EKONOMIKA

Evku vybral Lajčák priamo, pred mesiacmi hovoril niečo iné

Minister sa bránil prieskumom, teraz priznáva, že žiadny nebol.

TECH

Odhalili tajomstvo starovekej antikoncepcie. Skutočne fungovala

Rastlinné zložky zabránia počatiu.


Už ste čítali?