Zamyslenie sa nad stavom Slovenského zdravotníctva.

Autor: Vladimír Šúth | 5.6.2014 o 15:31 | (upravené 5.6.2014 o 21:39) Karma článku: 7,24 | Prečítané:  324x

To, že sa slovenské zdravotníctvo v poslednom období borí v obrovských dlhoch  je známe. Dlh sa vyšplhal na takmer 320 mil. eur a neustále rastie.

No zjavne to však nikomu neprekáža. Politickí nominanti majú svoje lukratívne kreslá a k nim prislúchajúci  lukratívny plat. Je však očividné, že pred problémami v zdravotníctve zatvárajú oči. Veď načo sa trápiť  kvôli nejakému dlhu. Nemocnice sú  predsa potrebné, teda štát sa o ne postará a oddlží ich. A zrazu, je po probléme. Výsledkom však je, že osoba sediaca v lukratívnom kresle sa bude biť do pŕs, a všetkých naokolo presviedčať o tom, že aký je on schopný riaditeľ.

Čo ale, ak to štát nezatiahne? Veď oddlžovanie nemocníc nerieši ich skutočný a zásadný problém. Na to sú potrebné systémové zmeny. Náš riaditeľ si z toho však ťažkú hlavu robiť nebude, vedomý si faktu, že jeho „schopnosti“ a skúsenosti budú využité tam, kde to ešte takto funguje.

            Ďalším veľkým, tvrdým orieškom sú zdravotné poisťovne verzus zmluvy s lekármi.  Uzatvárajú sa snáď tieto zmluvy podľa nejakého zvláštneho kľúča, alebo len podľa sympatií?  Že by podmienkou uzavretia zmluvy bolo nepreháňať to s liečbou pacienta, ale hlavne plniť pokyny poisťovne? Ak je lekár, či riaditeľ zdravotníckeho zariadenia v tej správnej politickej strane, má šťastie. Ale čo ostatní? Majú smolu! Ak chcú „fungovať“ a pritom sa postarať o svoju rodinu a z niečoho žiť, musia od pacienta pýtať hotovosť. No a čo na to pacient? Je samozrejmé, že si vyberie lekára alebo zdravotnícke zariadenie, kde netreba platiť. A tak niekomu ostanú len oči pre plač.

            Pani ministerka zdravotníctva, tá je „odborník“ na slovo vzatý. Veď podľa nej, je všetko v poriadku, reformy predsa napredujú podľa plánu. Napredujú však podľa plánu, ktorý pozná len ona. Žeby plánom bolo zadlžiť zdravotnícke zariadenia a odpredať za zlomkovú cenu finančným žralokom, ktorý to „úprimne“ myslia so zdravotníctvom? Je to predsa jednoduché, veď keď nefunguje nemocnica spravíme z nej domov dôchodcov. Tam sú eurá isté. Veď pacient si zvykne! Možno mu raz postačí aj Atlas liečivých rastlín. A zlomenina? Aj tá sa časom zrastie.   

 

            Situácia je nelichotivá, ale vždy je nádej, že sa naši zákonodarcovia zobudia, a prídu s optimálnym riešením v prospech záchrany zdravotníctva a hlavne pacientov. Riešenia sú, len si ich treba vypočuť a hlavne nemyslieť na vlastný osoh, ale na blaho nás všetkých.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Odchod z koalície? Názory sú pol na pol, hovorí poslanec SNS

Fico ustúpil Dankovi a vláda v stredu nerokovala. Mandát premiéra do Salzburgu ministri nakoniec odsúhlasili na diaľku, Fico neprišiel na ohlásenú tlačovú besedu.

KOMENTÁRE

Fico môže stratiť viac než Danko

V prípade vabanku môže Smer stratiť viac než SNS. Už teraz má preň kauza nepríjemné dôsledky.


Už ste čítali?